O nas

Witajcie w Instytucie Budownictwa Optymalnego!

Historia

Nasza historia zaczyna się w 2011 roku, kiedy to grupa DMP uruchomiła projekt Instytut Budownictwa Modułowego. W ramach tego projektu prowadziliśmy badania oraz analizy technologiczne, które zaowocowały opracowaniem i wsparciem wdrożeń oraz rozwiązań dedykowanych branży budowlanej. Urząd Patentowy wydał na nie ochronę patentową.

Jesteśmy dumni z naszej historii i doświadczenia, które zdobyliśmy przez lata działalności. Naszym celem jest dzielenie się tą wiedzą i doświadczeniem z innymi, a nasza oferta szkoleń i wykładów to idealny sposób, aby to zrobić.

Nowy rozdział

Po ponad 10 latach działalności Instytutu Budownictwa Modułowego, a ponad 15 latach naszych doświadczeń w dziedzinie zaawansowanych badań i analiz technicznych dla budownictwa, przyszedł czas na zmiany. W związku z widocznym realnym zapotrzebowaniem rynku oraz inwestorów, poszerzyliśmy naszą ofertę o profesjonalne szkolenia i wykłady dla środowisk ludzi związanych zawodowo z budownictwem. Nowe wyzwania rynkowe i „NOWY ŚWIAT” stawiają przed nami nowe priorytety, ale jesteśmy gotowi na te wyzwania i chcemy dzielić się naszym doświadczeniem z innymi. Dlatego Instytut Budownictwa Modułowego zmienia nazwę i otwiera się na szersze i bardziej zaawansowane działania.

Co robimy?

Instytut Budownictwa Optymalnego zajmuje się badaniami materiałów budowlanych oraz systemów, a także opracowywaniem systemów oraz analizą parametrów materiałów i rozwiązań oferowanych na rynku. Wspieramy firmy branżowe we wdrożeniach od strony zarówno prowadzonych badań, jak i w obszarach edukacyjnych. Współpracujemy z wybitnymi naukowcami uczelni wyższych oraz wybitnymi praktykami branży budowlanej.

Szkolenia

Od maja 2023 roku rozpoczynamy cykl szkoleń zawodowych, które są kontynuacją i uzupełnieniem oferty naszego innego projektu – Akademii Budowy Domu, ale kierowane są przede wszystkim do firm branżowych.

Nasza misja

Jednym z kluczowych obszarów naszej działalności są badania. Wnioski z  badań i analiz przekładamy na  szkolenia. Oferujemy szeroki zakres konsultacji, które są dostosowane do potrzeb i oczekiwań dzisiejszego rynku.

Ekologia

Podnoszenie jakości budowania, użytkowania i życia

Innowacja

Tworzenie i wdrażanie systemów i technologii

Rekomendacja

Rekomendacje materiałów, systemów i rozwiązań technicznych

Wsparcie

Wspieranie procesów inwestycyjnych i projektowych

Współdzielenie

Tworzenie i udostępnianie narzędzi wspomagających projektowanie

Edukacja

Edukacja, szkolenia, publikacje, konsultacje

Współpraca

Współpraca z autorami nowatorskich rozwiązań dla budownictwa

Jakość

Promowanie wysokiego poziomu wzornictwa

Badania

Skład materiałowy i analizy parametrów technicznych.

Analiza

Analiza i wdrażanie rozwiązań proekologicznych

Nowy Rozdział

Opracowaliśmy program na rok 2025. Załączmy program  dla Państwa na stronie. 

Rok 2025 będzie dla nas bardzo pracowity  –  dorobek IBO  postanowiliśmy przenieść do nowo tworzonej organizacji  –  fundacji.  W roku 2026 będziemy działać na zasadach wydzielonego już nowego podmiotu z całym naszym dorobkiem. 

Od kwietnia 2025 r rozpocznie się promocja medialna naszych Wykładów. 

Więcej szczegółowych  informacji na ten temat  przekazujemy  Państwu za pośrednictwem  mediów społecznościowych. 

Zarząd Projektu

Adam Kleczewski

Z branżą architektoniczną, budowlaną i wyposażenia wnętrz związany od ponad 30 lat (tj. od roku 1993). Studiował na Politechnice Poznańskiej, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi na kierunkach Konstrukcje Budowlane oraz Ekonomia i Zarządzanie. Licencjat Zarządzania i Technik Budownictwa.

Posiada ponad 25-letnie doświadczenie z Zarządzania i Uczestnictwa w Procesach Inwestycyjnych  przy budowie –  szpitali, oczyszczalni ścieków miejskich, szkół, budynków mieszkalnych wielorodzinnych, budynków mieszkalnych jednorodzinnych, ale i w zakresie organizacji wdrożeń oraz sprzedaży produktów oraz technologii.

Szef  Projektów. Publicysta  i  Szkoleniowiec.


Twórca znamiennej, opatentowanej technologii ściany konstrukcyjnej panelowej ceramicznej z przeznaczeniem  do projektowania i budowania budynków energooszczędnych oraz pasywnych. Technologia przegrody zewnętrznej – konstrukcyjnej z zastosowaniem materiałów nieprzetworzonych –  cechująca się najniższym możliwym zapotrzebowaniem na energię (do celów grzania i chłodzenia pomieszczeń w budynku) , i  charakteryzująca się zarazem wyjątkowo wysoką stabilnością oraz  trwałością parametrów.


Doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach kierowniczych w firmach produkcyjnych, handlowych i usługowych na wielu płaszczyznach procesu zarządzania jako pełnomocnik, konsultant czy członek zarządu oraz dyrektor regionu czy dyrektor handlowy.

Specjalizuje się w organizacji i zarządzaniu projektami na zlecenie np. przy organizacji kompleksowego procesu projektowo – budowlanego oraz wdrożeń z zastosowaniem rozwiązań i technologii uzasadnionych ekonomicznie (dla klientów indywidualnych jak i dla firm) – z zastosowaniem rozwiązań prawnych, formalnych i realizacyjnych.

Prowadzi doradztwo związane z zagadnieniami  projektowo-technologicznymi, prawnymi i formalnymi oraz z instrumentami finansowania,  mającymi zastosowanie przy organizacji i realizacji procesu inwestycyjnego.

Zajmuje się kompleksową organizacją inwestycji za inwestora i w oparciu o przyjęte ścisłe założenia technologiczne, budżetowe oraz ekonomiczne oraz prawne i formalne.

Zajmuje się również wdrożeniami dla produktów oraz technologii i szeroko pojmowaną optymalizacją procesów.

Specjalizacja to materiały niskoprzetworzone  oraz ekonomika i optymalizacja.

Zajmuje się szerokopojmowanymi inwestycjami.

Zainteresowania i specjalizacje: zarządzanie projektami, budownictwo efektywne, materiałoznawstwo, proces inwestycyjny, uzasadnione technologie (i konstrukcje), ekonomia w budownictwie, zarządzanie projektami, zasoby naturalne, budowa dystrybucji, wdrożenia, optymalizacja w procesach inwestycyjnych, prawo, synergia, fuzje. kooperacja, struktury sprzedażowe.

W Polskim Stowarzyszeniu Budowniczych Domów zajmuje się budownictwem energooszczędnym i występuje w roli eksperta tej kategorii.

Główny pomysłodawca i założyciel Akademii Budowy Domu i Instytutu Budownictwa Optymalnego oraz licznych wdrożeń i projektów.

Ekspert , Uczestnik, Prelegent  i Wykładowca Akademii Budowy Domu i Instytutu Budownictwa Optymalnego.

Prowadzi również działalność: 

Andrzej Wolański

Doświadczony Kierownik Projektów, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego. Magister Inżynier.

Doświadczony Specjalista Budownictwa Szkieletowego i Prefabrykowanego. Znajomość Technologii Stosowanych na Rynku Skandynawskim.

Uprawniony Kierownik Budowy. Biegły Sądowy. Rzeczoznawca. Szef Działu Technicznego. Publicysta. Szkoleniowiec.

„Wykonuj swoją pracę tak, abyś był dumny z jej wyników. Jakość, termin, budżet, uczciwość.

Pasja budowania. Budowanie dobrych relacji biznesowych. Nigdy się nie poddaję. Uczę się całe życie. Sport i natura mnie nakręca. Nie boję się nowych wyzwań”.

Ekspert , Uczestnik, Prelegent  i Wykładowca Akademii Budowy Domu i Instytutu Budownictwa Optymalnego.

Prowadzi również działalność:

Robert Majesterek

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, w specjalności Inżynierii Produkcji Budowlanej. Inżynier.

Działalność zawodowa skoncentrowana na ofertowaniu, przygotowaniu produkcji  i wykonawstwie robót budowlanych.

Doświadczenia  – Sporządzenie ofert do udziału przetargach  na roboty budowlane w ramach zamówień publicznych m. in. na terenie Instytutu Energi Atomowej w Świerku, Stadionie Narodowym w Warszawie oraz produkcji prefabrykatów betonowych. Uczestnictwo w realizacji robót remontowo budowlanych i budowie nowych obiektów z prefabrykatów między innymi: bloki mieszkalne przy ul. Jana Olbrachta w Warszawie, amfiteatr na Woli i domy jednorodzinne.

Szef Działu Logistyki. Szkoleniowiec.

Od wielu lat uczestniczy w prowadzeniu rodzinnej  firmy  budowlanej

Ekspert , Uczestnik, Prelegent  i Wykładowca Akademii Budowy Domu i Instytutu Budownictwa Optymalnego.

Prowadzi również działalność:

Rafał Dybicz

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Doświadczony Kierownik Projektów Deweloperskich. Doktor Inżynier.

Uczestniczył w realizacji wielu projektów budowlanych min w budowie linii Metra Północ i obwodnicy M30 w Madrycie, członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, autor artykułów w budowlanej prasie branżowej, właściciel firmy konsultingowo – inżynierskiej MKREngineering.

Biegły Sądowy. Rzeczoznawca. Uprawniony Kierownik Budowy i Inspektor Nadzoru. Publicysta. Szkoleniowiec.

Ekspert . Uczestnik, Prelegent  i Wykładowca Akademii Budowy Domu i Instytutu Budownictwa Optymalnego.

Prowadzi również działalność:

Poza  Zarządem roboczym naszej organizacji  w szeregach z nami  pracują liczni Konsultanci i Eksperci  uzupełniających się specjalizacji  zawodowych.

Współpracujemy z fachowcami i ekspertami, posiadającymi  wszelkie państwowe  uprawnienia zawodowe    podając  kompletne i skuteczne rozwiązania dla problemów którymi się zajmujemy.

Kodeks działalności

Środowisko

Działamy na rzecz skutecznego redukowania negatywnego wpływu procesów budowlanych na środowisko.

Optymalizacja

Dążymy do optymalizacji oferowanych systemów, rozwiązań technicznych i technologii.

Wiedza

Podejmując decyzje opieramy się na wiedzy i merytorycznych przesłankach.

Etyka

Postępujemy zgodnie z normami etycznymi.

Uczciwość

Przestrzegamy przepisów obowiązującego prawa, norm oraz zasad uczciwej konkurencji.

Prawa Człowieka

Respektujemy postanowienia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Zapraszamy

Zapraszamy do kontaktu i współpracy z nami – razem możemy zbudować lepszą przyszłość dla branży budowlanej.

Partnerzy instytutu: